Wyjazd w góry z psem — jak zaplanować?

Planujesz górską wyprawę ze swoim czworonogiem? Dobrze się do tego przygotuj! Sprawdź, co zrobić, by wakacje z psem w górach były udane. Podpowiadamy, jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo pupila. Planując wyjazd, musisz rozważyć wiele kwestii, takich jak wybór odpowiedniego noclegu i tras, które zamierzasz pokonać. Czy można wyjechać w Góry Stołowe z psem? Poznaj odpowiedź na to pytanie.

Trening przed wyjazdem

Coraz więcej osób decyduje się na spędzenie urlopu razem ze swoim pupilem. Wyjazd w góry z psem to świetny pomysł, o ile dobrze się do niego przygotujesz. Najlepiej zacząć od sprawdzenia waszej kondycji fizycznej. Wędrowanie po górskich szlakach jest sporym wysiłkiem dla organizmu. Zanim wybierzesz się w trasę, potrenuj. Zabieraj swojego zwierzaka na dłuższe spacery. Dzięki temu na wakacjach oboje będziecie sprawniejsi i przejdziecie dłuższy dystans bez poczucia zmęczenia. Pamiętaj też, że każdy psiak jest inny, a stopień trudności wędrówki musisz dopasować do waszych indywidualnych możliwości. Duże psy lepiej radzą sobie w terenie od małych. Wiele zależy też od wieku i stanu zdrowia. Z każdym czworonogiem możesz jednak świetnie spędzić czas wśród górskich krajobrazów.

Wybór noclegu w górach

Rezerwując nocleg, upewnij się, że możesz zabrać ze sobą swojego zwierzaka. Nie wszystkie obiekty hotelowe na to pozwalają. Jadąc w góry z psem, wybierz apartament przyjazny dla czworonogów (https://kasprowicza13.pl/), a oboje zyskacie przytulną przestrzeń do wypoczynku. Po zwiedzaniu okolicy i wędrówkach po górskich trasach na pewno będziecie zmęczeni. Dobrze dobrane miejsce noclegowe pozwoli wam nabrać energii na dalsze spacery. Praktycznym rozwiązaniem jest apartament z aneksem kuchennym, gdzie możesz samodzielnie przygotowywać posiłki, zarówno dla siebie, jak i swojego pupila. Udany wypoczynek zapewni też przestronny taras z widokiem na góry. To idealne miejsce dla osób, które chcą podziwiać naturalne krajobrazy, a zarazem odpocząć i usiąść przy kawie lub położyć się na leżaku. Zmęczony zwierzak może natomiast podrzemać w słońcu.

Góry przyjazne dla psów

Smycz i szelki to konieczność. Twój psiak musi być pod kontrolą, nie może biegać luzem. Zwracaj uwagę na oznaczenia tras, bo nie wszędzie wolno wejść z czworonogiem. Nie możecie wkraczać na tereny objęte ścisłą ochroną przyrodniczą, ponieważ przynosiłoby to szkody dla tamtejszej fauny i flory. Warto wybrać się na przykład w Góry Stołowe, na chwalony przez turystów szlak prowadzący z Karłowa do schroniska na Szczelińcu. Dobrym pomysłem jest też wyjazd do Skalnych Grzybów oraz wejście w góry od strony Czech. Przed wyjazdem dokładnie prześledź znajdujące się w okolicach trasy i upewnij się, że będą dla was dostępne. Za złamanie zakazu wejścia z psem grozi wysoki mandat. Dobrze planując wakacje w górach, unikniesz tego typu sytuacji i nie będziesz się niczym stresować. Prawdopodobnie spotkasz też wielu innych miłośników zwierząt.

Co zabrać na wakacje z psem?

Pakując się, nie zapomnij o potrzebach swojego pupila. Zabierz jego ulubioną karmę, przysmaczki i miskę do podawania wody. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, szczególnie podczas intensywnej aktywności fizycznej. Planując zapasy wody na szlak, uwzględnij nie tylko siebie, ale też swojego ulubieńca. Na wyjazd z psem w góry przydadzą się woreczki do sprzątania psich odchodów i ubranka chroniące przed złymi warunkami atmosferycznymi, na przykład przeciwdeszczowy płaszczyk. Warto zabrać smycz lub szelki z elementami odblaskowymi, które sprawią, że zwierzak będzie dobrze widoczny. Możesz też spakować psie zabawki i maskotki, dzięki którym piesek w nowym miejscu poczuje się bezpieczniej.

Zabierz swojego psa w góry

Jak widzisz, spędzanie urlopu z czworonogiem to naprawdę dobry pomysł. Wakacje z psem w górach mogą być dla was obojga źródłem wielkiej radości. Musisz jedynie wybrać odpowiednie miejsce i zabrać ze sobą wszystkie potrzebne akcesoria. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w wyborze miejsca noclegowego w Górach Stołowych przyjaznego dla zwierząt. Zaplanuj wyjazd w okolice ze szlakami dostępnymi dla piesków.