Co powinno być w apteczce w góry?

Nagła kontuzja, oparzenie słoneczne, bolesne ukąszenia owadów... Podczas górskiej wędrówki wiele może się wydarzyć. Właśnie dlatego apteczka wyjazdowa powinna znaleźć się w plecaku każdego turysty. Sprawdź, co przydaje się w razie nagłych wypadków w górach. Wyjaśniamy, jak dobrze przygotować się do urlopu i spędzić go w bezpieczny, przyjemny sposób.

Zawartość apteczki trekkingowej

Przede wszystkim pamiętaj, że każdy ma nieco inne potrzeby. Zanim zabierzesz się do kompletowania apteczki w góry, zastanów się, dla kogo jest przeznaczona. Osoby przewlekle chore, które na co dzień zażywają zalecone przez lekarza leki, muszą mieć je ze sobą. Warto też poruszyć temat wyjazdu podczas wizyty lekarskiej. Specjalista może doradzić, jak postępować w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia i w jaki sposób bezpiecznie dawkować aktywność fizyczną. Szczególną uwagę trzeba też zwrócić na potrzeby dzieci, które często narażone są na inne dolegliwości niż osoby dorosłe. Każda apteczka trekkingowa powinna jednak zawierać poniżej wymienione rzeczy.

Krem z filtrem i środki na oparzenia słoneczne

Są potrzebne nie tylko latem. Oparzenia słoneczne zdarzają się również w zimę, szczególnie podczas przebywania na słońcu w zaśnieżonym krajobrazie. Każda apteczka w góry musi zawierać krem z filtrem przeciwsłonecznym, który jest najlepszym sposobem na unikanie poparzeń słonecznych. Jeżeli jednak do nich dojdzie, można zastosować preparaty o kojących i chłodzących właściwościach. Pamiętaj też, by w słoneczne dni nosić okulary chroniące oczy przed promieniami UV.

Środki do odkażania i opatrunki

Wystarczy, że się przewrócisz. Na skórze szybko może pojawić się bolesne otarcie lub rozcięcie. Wówczas rankę trzeba przemyć i odkazić. Przeznaczone są do tego specjalne preparaty odkażające lub po prostu sól fizjologiczna. Do apteczki wyjazdowej włóż też różnego rodzaju materiały opatrunkowe. Najczęściej są to wodoodporne plastry, kompresy gazowe, bandaże elastyczne i bandaże z dzianiny. Podczas długich wędrówek trekkingowych na Twoich stopach mogą pojawić się odciski. W aptece dostępne są przeznaczone do nich plastry.

Preparaty na kleszcze i komary

Ukąszenia owadów potrafią być bardzo uciążliwe. Warto zadbać o ich profilaktykę. Powszechnie stosowane są środki do odstraszania komarów i kleszczy. Niektórzy wykorzystują też naturalne metody, na przykład olejki aromatyczne o woni, której nie lubią określone gatunki owadów. Apteczka w góry może zawierać preparaty ze składnikami łagodzącymi bolesne skutki ukąszeń. Wiele osób poleca preparaty z wysokim stężeniem aloesu, który ma właściwości kojące i regenerujące skórę.

Pozostałe wyposażenie apteczki

Co jeszcze ze sobą zabrać? W apteczce wyjazdowej w góry umieść standardowe wyposażenie niezbędne do udzielania pierwszej pomocy. Obejmuje ono koc ratunkowy, maseczkę do sztucznego oddychania metodą usta-usta, chustę trójkątną z zapinką lub agrafką oraz jednorazowe rękawiczki. Przed podróżą warto też przypomnieć sobie sposób używania wszystkich akcesoriów. Możesz zapoznać się z instruktażem pierwszej pomocy i obejrzeć filmiki prezentujące techniki ratunkowe.

Bezpieczny pobyt w górach

Jeśli będziesz ostrożny, unikniesz wielu wypadków i kontuzji. Zwracaj uwagę na prognozę pogody i komunikaty informujące o warunkach panujących w górach. Nie wchodź na szlak, gdy jest objęty zakazem wstępu. Ubierz się odpowiednio do warunków atmosferycznych i zabierz wygodne obuwie trekkingowe. Ważny jest też wypoczynek po aktywności fizycznej. Warto nocować w prywatnym apartamencie z łazienką, gdzie znajdują się komfortowe łóżka i warunki sprzyjające odpoczynkowi. Pamiętaj o regularnym piciu wody i posiłkach dostarczających energii na dalsze wędrówki.

Skompletuj apteczkę wyjazdową

Bądź świadomym turystą i dbaj o swoje bezpieczeństwo. Już wiesz, co powinno znaleźć się w Twojej apteczce trekkingowej. Przygotuj się na różnego rodzaju zagrożenia, w tym upadki, ukąszenia komarów, oparzenia słoneczne i konieczność udzielenia komuś pierwszej pomocy. W razie wypadku bezzwłocznie powiadom służby ratunkowe. Śledź naszego bloga, a znajdziesz więcej porad dla osób wybierających się w góry. Dobre planowanie urlopu to podstawa.