Atrakcje w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba oraz okolice

Atrakcje w Szklarskiej Porębie

Centrum sportów zimowych

Szklarska Poręba jako centrum sportów zimowych i letnich w Karkonoszach znana jest w całej Polsce od lat. Ciekawa miejscowość, położona na południowo – zachodnim krańcu Polski, na skraju Karkonoskiego Parku Narodowego. Słynie z niezwykłych wodospadów i form skalnych, a także skarbów, kryształów i cudownych widoków. Dla prawdziwych turystów przyjemnością samą w sobie jest chodzenie po górach, nie tylko Karkonoszach, ale też malowniczych Górach Izerskich – od Karkonoszy oddzielonych Przełęczą Szklarską. Prosto z centrum Szklarskiej Poręby prowadzi szlak na Szrenicę (1362 m n.p.m.), dalej na Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły, a potem na Śnieżkę (1602 m n.p.m.), najwyższy, najbardziej wietrzny szczyt Karkonoszy. W Izerach warto wybrać się na niepowtarzalną Astro-ścieżkę i podejrzeć gwiazdy.Obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek po Szklarskiej Porębie są znane w całej Polsce (i nie tylko) Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka oraz malownicze Krucze Skały posadowione nieopodal centrum miasteczka.

Obowiązkowy punkt...

... wycieczek po Szklarskiej Porębie!

Wodospad Leśny to niezapomniany widok. To właśnie szklarskie wodospady grają drugoplanowe role w wielu filmach fabularnych i fantastycznych. Są jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne, dlatego warto je zobaczyć, ale pamiętając, że są częścią Karkonoskiego Parku Narodowego. Niezliczone miejsca do wspinaczki skałkowej i parki linowe są rajem dla małych i dużych amatorów tego sportu. Dla całych rodzin nie brakuje tu miejsc do zabawy - Park Odkrywców – najwyższy park linowy, Park Linowy Trollandia, DinoPark czy Park Rozrywki Esplanda to znaki rozpoznawcze miasteczka. Można w nich się powspinać, pozwiedzać, poskakać, liznąć nauki a nawet poszukiwać złota czy pójść do kina 6D. Niewątpliwą zaletą Szklarskiej Poręby jest połączenie kolejowe z Jelenią Górą. Podróż pociągiem zapewnia malownicze krajobrazy i strome zjazdy. Warto udać się na Złoty Widok i zobaczyć podobno najpiękniejszą panoramę Karkonoszy.

Niewątpliwa zaleta

Połączenie kolejowe z Jelenią Górą

Ciekawa i znana konstrukcja skalna Chybotek czy Krzywe Baszty również stanowią skalną atrakcję turystyczną. Zapewne każdy kierowca słyszał o Zakręcie Śmierci w Szklarskiej Porębie, którego nie wypada nie przejechać. Leśna Huta Szkła z pokazem wytopu szkła będzie ciekawym punktem wypraw, gdzie dzieci mogą poznać zanikające już rzemiosło. Nie można nie odwiedzić Sarkofagu Liczyrzepy czy Parku Ducha Gór, nierozerwalnie związanego z tym miejscem. Ogród Rzeźb, czyli galeria rzeźby ceramicznej a także Osada Średniowiecznych Poszukiwaczy Skarbów to iście szklarskoporębskie atrakcje, gdyż w tym miasteczku od zawsze szukano skarbów i potrafiono ukazać ich piękno w połączeniu ze szkłem i ceramiką. Trasy narciarskie dla biegaczy w Jakuszycach, sztucznie naśnieżane nartostrady w Szklarskiej Porębie to znane wszystkim miejsca do uprawiania sportów zimowych. Latem warto pojeździć na sankach Alpine Coaster czy odwiedzić jedno z muzeów Szklarskiej Poręby: Muzeum Mineralogiczne, Muzeum Energetyki, Muzeum Gerharta Hauptmanna czy Chatę Walońską.