Rezerwacja
Gwarancja ceny
Wybierasz się na wycieczkę górską? Podstawą wygody i bezpieczeństwa na szlaku jest odpowiedni strój. Jak się ubrać w góry? Poniższe porady są szczególnie przydatne dla początkujących, ale również bardziej doświadczeni piechurzy poszerzą swą wiedzę.
Zapewne masz w szafie wiele ubrań na różne okazje. Jeśli jednak wybierasz się na szlak po raz pierwszy, to możliwe, że w garderobie nie znajdziesz strojów, które przydadzą się podczas chodzenia po pasmach górskich. Ciuchy noszone na co dzień rzadko kiedy sprawdzają się przy aktywnościach outdoorowych. Ubrania na wyjazd w góry dla początkujących i zaawansowanych wędrowców powinny gwarantować przede wszystkim wygodę noszenia i ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ich zadaniem jest też zapewnienie optymalnego komfortu termicznego. W mieście z łatwością schowasz się przed deszczem czy silnym wiatrem, np. w restauracji lub pod wiatą przystankową, natomiast na szlaku jest to bardzo trudne, a często niemożliwe.
W czasie kilkugodzinnej wędrówki jesteś zdany na możliwości techniczne ubioru. Owszem, estetyka jest ważna, bo każdy chce dobrze wyglądać, ale podczas zamieci śnieżnej, ulewy albo przy porywistym wietrze prezencja schodzi na dalszy plan. Zwykła bawełniana koszulka, mimo że bardzo wygodna w mieście, to na szlaku się nie sprawdzi. Podczas chodzenia ubranie nie zapobiegnie poceniu, więc szybko zrobi się mokre. Na grani, gdzie zazwyczaj mocno hula wiatr, narazisz się na wychłodzenie organizmu. To samo dotyczy innych części odzieży z bawełny, np. bluzy, skarpet czy bielizny.
Na szlaku pogoda jest bardzo kapryśna. To sprawia, że najlepszą opcją na wyjazd jest tzw. ubiór w góry „na cebulkę”. Wybierając strój w góry dla początkujących, postaw na kilka niezależnych warstw, które możesz zmieniać w zależności od aktualnej sytuacji pogodowej. To, co w danej chwili zapewni Ci optymalną ochronę, noś na sobie, natomiast pozostałe ciuchy, np. bluzę, czapkę czy kurtkę chroniącą przed deszczem, włóż do plecaka. Ta metoda pozwoli Ci przygotować się na atmosferyczny rollercoaster – zarówno upał, jak i intensywną ulewę, chłód czy silny wiatr.
Podstawą stroju dla początkujących do chodzenia po szlaku jest odpowiednia bielizna termoaktywna, czyli oddychająca, która dobrze radzi sobie z odprowadzaniem wilgoci i ściśle przylega do ciała. Możesz zdecydować się na bieliznę z tkanin syntetycznych, która skutecznie odprowadza wilgoć, nie gniecie się i jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Alternatywą dla niej jest bielizna z wełny merino. Ten ubiór do chodzenia po szlaku jest miły w dotyku i odporny na absorpcję brzydkich zapachów. Dobrze oddycha, ma właściwości izolacyjne, dzięki czemu chroni zarówno przed chłodem, jak i wysokimi temperaturami. Odciąga wilgoć od skóry, przez co nie poczujesz „zimnego kompresu” na plecach.
Nawet jeśli wybierasz się na wyjazd w lecie, zawsze zapakuj do plecaka wygodną i ciepłą bluzę. To prawdziwe must have dla początkujących i doświadczonych wędrowców. Możesz wybrać ubranie z polaru, które zapewnia dobrą izolację termiczną w chłodne dni. Dobrze odprowadza wilgoć i szybko wysycha. Jest też przyjemne w dotyku. Niestety, jego wadą jest duża przewiewność, zatem w dzień, gdy hula wiatr, warto założyć pod spód coś nieprzewiewnego. Alternatywą dla bluzy polarowej jest model ze stretchu, który jest bardzo ciepły, lekki i zapewnia skuteczną ochronę przed wiatrem. Możesz też wybrać bluzę z wełny merino. Jej zalety już znasz. Jeśli więc możesz pozwolić sobie na wydanie nieco większej kwoty pieniędzy, postaw na strój do chodzenia po górach z tego materiału.
Niezbędnym elementem ubioru na wyjazd w góry dla początkujących i zaawansowanych piechurów są spodnie. Jakie wybrać: długie czy krótkie? Jesienią i zimą sprawa jest oczywista, a co wybrać na wiosnę i w lecie? Polecanym wyborem jest model 2 w 1, czyli długie spodnie skonstruowane tak, aby można było odpiąć nogawki w razie potrzeby. Jeśli chodzi o materiał stroju, możesz zdecydować się na tkaninę szybkoschnącą, np. z włóknami poliestrowymi bądź nylonowymi. Zapewnia ona dobrą oddychalność i szybko wysycha po zmoczeniu. Alternatywą jest cienki materiał softshellowy, który cechuje się bardzo dobrą oddychalnością. Ubiór na wyjazd na szlak skutecznie chroni przed podmuchami wiatru i zapewnia dużą swobodę ruchu.
Wybierając ubrania do chodzenia po górskich ścieżkach, nie zapominaj o kurtce. Model przeciwdeszczowy ochroni Cię w razie ulewy. Najlepiej postaw na wersję z membraną. Dobrze, aby kurtka skutecznie chroniła też przed wiatrem. Z tym zadaniem świetnie poradzi sobie ubranie wykonane z softshellu.