Podróż autem w góry — jak je przygotować?

Podróżuj bezpiecznie. Dowiedz się, jak przygotować samochód przed wyjazdem w góry. Sprawdź, jakich rzeczy nie może zabraknąć w Twoim aucie i na co zwrócić uwagę przed ruszeniem w trasę. Przestrzegaj kilku zasad, a Twoja podróż przebiegnie spokojnie i nie zaskoczą Cię żadne warunki pogodowe. Bądź odpowiedzialnym kierowcą.

Wyjazd autem w góry

Wielu turystów pokonuje długie trasy samochodem. Aby dotrzeć do wybranego przez siebie miejsca, muszą spędzić kilka godzin za kierownicą. Co więcej, jeśli planujesz wyjazd w góry autem, musisz liczyć się z panującymi tam warunkami atmosferycznymi, wzniesieniami i różnymi rodzajami podłoża. Warto więc dobrze przygotować się do czekającej Cię podróży. Zastanów się, co ze sobą zabierzesz i sprawdź, w jakim stanie technicznym jest Twój środek transportu.

Kontrola techniczna pojazdu

Możesz wybrać się do mechanika, który pomoże w ocenie sprawności pojazdu. Wskaże ewentualne usterki i usunie je przed Twoim wyjazdem. Sprawdź poziom płynów eksploatacyjnych i jeżeli jest taka konieczność, uzupełnij je. Wymień płyn hamulcowy, płyn do chłodnicy, olej silnikowy i płyn do spryskiwaczy. Skontroluj też stan oświetlenia samochodu. Możesz zabrać ze sobą zapasowe żarówki. Zimą w górach panują niskie temperatury, co może powodować szybsze rozładowanie akumulatora. Jeżeli ta część w Twoim aucie jest już wiekowa, występuje większe ryzyko awarii, rozważ jej wymianę lub naprawę.

Nawigacja i sprawdzenie tras

Jeśli chcesz szybko i sprawnie dojechać na miejsce, zapoznaj się z mapą i przemyśl swoją trasę. Niezbędna jest dobra nawigacja, ale nie powinieneś polegać tylko na niej. Możesz popytać znajomych i innych miłośników górskich wypraw, jakie drogi są najłatwiejsze do pokonania. Dzięki ich wskazówkom unikniesz korków i dziurawych nawierzchni. Organizując długą podróż autem w góry, zaplanuj przerwy na odpoczynek od kierowania pojazdem. Dobrą opcją jest zabranie ze sobą drugiego kierowcy. Wtedy pasażerowie będą bezpieczniejsi i bardziej wypoczęci.

Umiejętności jazdy autem

Lód, górki, śnieg... To wszystko będzie testem dla Twoich umiejętności kierowania samochodem. Warto jeszcze przed wyjazdem zapoznać się z instruktażem jazdy w trudnym terenie. Jeżeli czujesz się niepewnie, możesz umówić się na indywidualną lekcję z instruktorem. Prowadząc auto po oblodzonej jezdni, musisz zachować odpowiednią prędkość i unikać gwałtownego hamowania. Pamiętaj, żeby trzymać kierownicę obiema rękami i zachować spokój. Przed podjazdem pod górkę warto delikatnie rozpędzić pojazd, by móc utrzymać stałą prędkość i lepszą kontrolę nad kołami.

Co spakować do samochodu?

Jest kilka rzeczy, które mogą bardzo Ci się przydać. Przede wszystkim zabierz ze sobą latarkę. W przypadku awarii po zmroku pozwoli Ci oświetlić drogę i elementy auta. W Twoim bagażniku powinny znaleźć się też łopata do odśnieżania i skrobaczka do szyb, które zimą są niezbędnym wyposażeniem dla każdego górskiego kierowcy. Dobrym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą linki holowniczej. Warto zarezerwować apartament z miejscem parkingowym i przed wyjazdem w góry zadzwonić do właściciela, by spytać o wskazówki dotyczące dojazdu. W razie niespodziewanych trudności przyda się też karteczka z numerami telefonów do osób, które mogą pomóc w odholowaniu samochodu.

Spakuj do auta prowiant. W cieplejsze miesiące pamiętaj o zapasie wody dla siebie i pasażerów. Zimą możecie zabrać ze sobą termosy i kubki termiczne z napojami do rozgrzania. Jeśli organizujesz podróż z dziećmi, weź dla nich zabawki, książeczki i inne akcesoria, które będą sposobem na nudę i zajmą je na dłuższy czas. Nie zapomnij o foteliku dla malucha. Opiekunowie zwierząt również powinni pamiętać o pasach bezpieczeństwa i specjalnych siedziskach dla swoich pupili.

Jak przygotować samochód przed wyjazdem w góry? Już to wiesz!

Wykorzystaj nasze wskazówki, a dojazd na miejsce będzie spokojniejszy i bezpieczniejszy. Przed wyjazdem autem w góry sprawdź jego stan techniczny, spakuj odpowiednie akcesoria i przygotuj się do kierowania po trudnej nawierzchni. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać odpowiednie miejsce noclegowe i doradzimy, jak szybko do niego dotrzeć.