Jak jeździć rowerem po górach?

Wycieczki rowerowe to prawdziwa przyjemność, szczególnie jeżeli odbywają się wśród górskich krajobrazów. Zanim jednak ruszysz w trasę, sprawdź, jak powinna wyglądać bezpieczna jazda na rowerze po górach. Wprawieni rowerzyści stosują specjalne techniki, które pozwalają im odciążyć mięśnie i zachować więcej energii na dalekie podróże. Dowiedz się, co robią i dlaczego warto ich naśladować.

Jazda na rowerze po górach

Nierówne podłoże, wjeżdżanie pod górkę i zjeżdżanie w dół... Jazda po górach rowerem z pewnością przebiega inaczej niż poruszanie się po specjalnie przystosowanej do potrzeb rowerzystów ścieżce. Warto uświadomić to sobie jeszcze przed wyjazdem. Dzięki temu masz szansę, by lepiej przygotować się do czekającego Cię wysiłku fizycznego i milej spędzić urlop. Przede wszystkim zabierz ze sobą dobry rower, który posiada opony przystosowane do jazdy terenowej. Ma on większą przyczepność do podłoża i jest odporniejszy na uszkodzenia na wymagających trasach.

Pozycja w czasie jazdy

Szczególną uwagę zwróć na pozycję, w jakiej siedzisz. Na trudnym, pochyłym podłożu pochyl plecy równolegle do przebiegu trasy. Biodra cofnij i lekko unieś poza siodełko. Twoje dłonie powinny być umieszczone w taki sposób, byś w każdej chwili mógł zahamować. Kolana i łokcie ugnij prawie pod kątem prostym. Na szlakach o łatwiejszym, równiejszym podłożu możesz przyjąć neutralną pozycję. Siedź tak, by mieć dobrą widoczność drogi. W czasie jazdy na rowerze po górach nigdy nie wiesz, co znajduje się za zakrętem, należy zatem zachować czujność.

Ustawienie siodełka

Będzie Ci dużo łatwiej, gdy odpowiednio wyregulujesz wysokość siodełka. To sprawdzona metoda na odciążenie mięśni. Twoje nogi powinny być lekko ugięte. Każdy potrzebuje nieco innego ustawienia, nie bój się zatem eksperymentować. Przetestuj, przy jakiej wysokości siodełka jest Ci najwygodniej i najmniej się męczysz. Wiele zależy też od jakości Twojego sprzętu. Jeśli chcesz dużo jeździć po górach, przyda Ci się przystosowany do tego rower górski z odpowiednio wyprofilowanym siodełkiem.

Balansowanie ciałem

W kolarstwie górskim ważna jest umiejętność balansowania ciałem. Musisz przesuwać się na siodełku w taki sposób, by zachować równowagę i nie dopuścić do utraty przyczepności jednego z kół, co prowadziłoby do wywrotki. Strome podjazdy możesz pokonywać na stojąco. Dobrym rozwiązaniem jest trening na wzniesieniach o różnym nachyleniu. Dzięki niemu nabierzesz wprawy i dowiesz się w praktyce, jak jeździć rowerem po górach, by zachować równowagę i nie upaść.

Bezpieczna jazda po górach

Rozpocznij od przeglądu technicznego swojego sprzętu i skompletowania akcesoriów, które będą przydatne w podróży. Sprawdź sprawność hamulców, oświetlenia i ciśnienie powietrza w kołach. Zgodnie z przepisami, musisz posiadać dzwonek ostrzegawczy. Zabierz ze sobą kask i ochraniacze na kolana. W razie upadku mogą uratować Twoje zdrowie, a nawet życie. Jazda na rowerze po górach wymaga odpowiedniej odzieży, zapewniającej komfort dla skóry. Powinna być przewiewna, a zarazem przylegająca do ciała i niekrępująca ruchów. Warto mieć ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy przed promieniowaniem UV i zapewniają lepszą widoczność drogi.

Każdy doświadczony rowerzysta wie, że na dalekich trasach mogą przydać się zestaw podstawowych narzędzi, dętka i pompka do pompowania kół. Nie zapomnij o zapasie wody do picia. Odwodnienie prowadzi do utraty sił, a nawet omdlenia. Regularnie rób przerwy na odpoczynek od jazdy i dostarczaj swojemu organizmowi odpowiednią ilość kalorii. Warto spożywać zdrowe, pożywne przekąski.

Wyprawy rowerowe w górach

Skorzystaj z powyższych wskazówek, a Twoja wycieczka rowerowa po górskich szlakach będzie bezpieczna i satysfakcjonująca. Już wiesz, jak jeździć rowerem po górach. Zachowaj pozycję ciała odpowiednią do podłoża, a przed wyjazdem trenuj i sprawdź stan techniczny swojego sprzętu. Upewnij się też, że masz odpowiednie miejsce do wypoczynku. W naszych górskich apartamentach wyśpisz się i przyrządzisz posiłki w prywatnym aneksie kuchennym.