Jak zorganizować weekendową wycieczkę w góry?

Nawet krótki pobyt na górskim szlaku pozwoli Ci się zrelaksować i odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody. Zorganizowanie weekendowej wycieczki nie jest trudne. Na co zwrócić uwagę, planując wyjazd w góry wiosną lub jesienią? Gdzie zaplanować nocleg i jak dojechać? Co zabrać w góry na wyprawę? Podpowiadamy.

Czym dojechać w góry i gdzie nocować?

Niezależnie od tego, czy planujesz wycieczkę w góry wiosną, czy o innej porze roku, organizację zacznij od ustalenia terminu wyprawy, miejsca docelowego i sposobu dojazdu. W Polsce masz do wyboru wiele atrakcyjnych turystycznie miejscowości idealnych na wyjazd, w których przyjemnie spędzisz czas, chodząc po pagórkach czy dolinach. Tatry, Pieniny, Beskidy, Bieszczady, Sudety czy Góry Świętokrzyskie – w naszym kraju występują zarówno pasma niskie, jak i średnie oraz wysokie, co pozwoli Ci na wyjazd w weekend w miejsce dostosowane do Twoich wymagań i możliwości fizycznych.

Niezmienną popularnością cieszą się noclegi w Karkonoszach, a wraz z nimi leżąca u ich stóp Szklarska Poręba. To wymarzona propozycja na wycieczkę w weekend zwłaszcza dla mieszkańców Dolnego Śląska, ale również osoby z dalszych terenów szybko i wygodnie dojadą na miejsce. Szklarska Poręba jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą kraju. Z łatwością dotrzesz do niej nie tylko samochodem, ale również pociągiem albo autobusem.

Gdy już wiesz, gdzie wybierzesz się na weekend w górach wiosną, wybierz odpowiednie miejsce na nocleg. Zwróć uwagę na lokalizację i standard obiektu. Na przykład, Apartamenty Kasprowicza 13 znajdują się tuż przy lesie, w otoczeniu Karkonoszy, co gwarantuje przyjemny klimat. Bliski kontakt z przyrodą pozwoli Ci odpocząć od zgiełku miasta. Kompleksowe wyposażenie apartamentów sprawi, że poczujesz się w nich jak w domu.

Co zabrać w góry? Niezbędny ekwipunek

Pogoda na szlaku jest nieprzewidywalna, dlatego na wycieczkę należy koniecznie zabrać ciepłą odzież, niezależnie od pory roku. Planując weekend wiosną czy jesienią w Szklarskiej Porębie, zaopatrz się w kurtkę przeciwdeszczową i chroniącą przed wiatrem, ciepłą bluzę oraz wygodne spodnie. Jesienią i zimą koniecznie załóż spodnie z długimi nogawkami, natomiast wiosną i latem postaw na model typu 2 w 1, czyli z nogawkami, które w razie potrzeby możesz odpiąć. Koniecznie zapakuj kilka T-shirtów, najlepiej wykonanych z oddychających i odprowadzających wilgoć materiałów, dzięki czemu poczujesz się komfortowo nawet podczas intensywnego spaceru na szlaku.

Ważna jest też bielizna termoaktywna, która zapewni komfort termiczny i przewiewność podczas wędrówki. Jeśli wyjazdy w Karkonosze to Twoja pasja, zaopatrz się koniecznie w dobrej jakości odzież outdoorową. Dzięki temu posłuży Ci ona przez lata na wyprawach. Nie zapominaj także o akcesoriach – szalik i rękawiczki wiosną, jesienią i zimą są obowiązkowe. W lecie postaw natomiast na czapkę z daszkiem. Kup też wygodne skarpety przeznaczone do górskich wędrówek, które ochronią Twoje stopy przed otarciami.

Aby trasa przebiegła bez zakłóceń, obowiązkowo zabierz ze sobą wygodne buty do chodzenia po szlaku. Zainwestuj w wysokiej jakości, profesjonalne obuwie górskie, które podtrzymuje kostkę, jest wodoodporne i przepuszczające powietrze. Solidna podeszwa i konstrukcja zabezpieczająca kostkę ochronią Twoje stopy przed urazami. Na nocleg w górach koniecznie zabierz ciepłą piżamę, najlepiej z długimi nogawkami i rękawkami. Mimo że w apartamentach panuje zazwyczaj optymalna temperatura, to charakterystyczny mikroklimat górski sprawia, że na terenie tym jest znacznie chłodniej niż w innych częściach kraju.

Podczas wycieczki w dolinie lub na masywie górskim niezbędne akcesoria i ubrania schowasz do pojemnego, lekkiego plecaka. Model wyposażony w pas biodrowy odciąży ramiona. Najlepiej, aby plecak miał wodoodporny pokrowiec, który uratuje rzeczy przed zmoknięciem w razie ulewy. Poza kurtką przeciwdeszczową, bluzą oraz prowiantem w Twoim plecaku powinien znaleźć się krem z filtrem i latarka, najlepiej czołówka. Możesz też zabrać ze sobą kijki, które ułatwią wędrówkę.

Zaplanuj pobyt w górach

Jeśli chcesz, aby wycieczka w góry na weekend z noclegiem zakończyła się sukcesem, starannie ją zaplanuj. Przejrzyj przewodniki i poczytaj o najważniejszych atrakcjach okolicy. Na tej podstawie określ, jakie zabytki i ciekawe miejsca chcesz zobaczyć podczas wyjazdu. Jeżeli zależy Ci zarówno na wędrówce po szlaku, jak i zwiedzaniu, rozplanuj te aktywności podczas kolejnych dni wyprawy. Nawet krótki weekend z noclegiem, ale odpowiednio zaplanowany, pozwoli Ci maksymalnie wykorzystać czas spędzony na wyjeździe. Jeden dzień zarezerwuj na zwiedzanie miasteczka i znajdujących się w nim atrakcji, a drugi na spacer górskim szlakiem.