Jak zachować się w czasie burzy w górach?

Jednym z najpoważniejszych, a zarazem najczęstszych zagrożeń, jakie możemy spotkać na szlaku podczas górskich wędrówek, jest burza. W Polsce sezon na to zjawisko zaczyna się późną wiosną i trwa przez całe lato, jednak może wystąpić w czasie każdej pory roku. Niestety, nie wszyscy turyści są świadomi, jak przygotować się na taką ewentualność i co robić, gdy zaskoczy ich burza w górach. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować ten poradnik dla wszystkich, którzy podczas swojego urlopu odwiedzają takie miejsca, jak Szklarska Poręba, by udać na wycieczkę po górach. Dowiesz się z niego, jak należy się zachować na szlaku podczas burzy.

Jak uniknąć burzy w górach?

Zacznijmy jednak od tego, że najlepsze byłoby po prostu uniknięcie znalezienia się na trasie w trakcie burzy. Oczywiście, nawet doświadczonych alpinistów może zaskoczyć nagłe załamanie pogody, jednak przeważnie wiadomo z wyprzedzeniem o nadchodzącym froncie burzowym. Co robić, aby uniknąć wędrówki w niebezpiecznych warunkach? Przede wszystkim, przed udaniem się na szlak należy sprawdzić prognozę pogody dla danego regionu na najbliższe godziny. Jeśli przewidywana jest burza, lepiej zrezygnować tego dnia z wyprawy po górach. Dotyczy to przede wszystkim osób słabo znających okoliczne szlaki, które nie potrafią określić, ile czasu zajmie ich pokonanie.

Ci bardziej doświadczeni zapewne zdecydują się na wycieczkę we wczesnych godzinach, ponieważ burze w górach najczęściej występują dopiero po południu. Warto wtedy jednak trzymać się niżej położonych szlaków, a po zauważeniu ciemniejszych chmur lub usłyszeniu odległych grzmotów należy jak najszybciej zawrócić zaplanowaną wcześniej trasą, unikając otwartych przestrzeni, które są najbardziej niebezpieczne podczas takiej pogody. W tym miejscu możemy już przejść do omówienia tego, jak zachować się w czasie burzy w górach. Zachęcamy do dalszej lektury.

Co zrobić, gdy zaskoczy nas burza na szlaku w górach?

Jak należy się zachować, gdy pomimo wcześniejszych komunikatów o doskonałych warunkach pogodowych, nagle usłyszymy nasilające się pomruki i zobaczymy ciemniejące niebo? Na pewno nie należy wpadać w panikę. Chociaż burza na szlaku w górach stwarza poważne niebezpieczeństwo, zachowanie spokoju ułatwi podejmowanie właściwych decyzji na temat tego, co robić podczas takiej sytuacji. Trzeba też być świadomym, że pierwsze oznaki załamującej się pogody są zauważalne na długo, zanim ewentualnie dotrze do miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz.

Nie należy jednak ignorować zagrożenia i gdy tylko pojawia się takie sygnały, powinieneś rozpocząć schodzenie na niższe partie gór. Pamiętaj, aby trzymać się wyznaczonych szlaków, jednocześnie unikając zbliżania się do metalowych elementów. W tym miejscu warto rozprawić się z mitem, jakim jest wyłączanie telefonów komórkowych w czasie burzy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, urządzenia mobilne nie ściągają piorunów, bo wytwarzane w ich obrębie pole elektromagnetyczne nie jest wystarczająco silne. Włączony telefon może być natomiast przydatny, aby wezwać pomoc w razie ewentualnego utknięcia w górach. Pamiętaj, aby chronić urządzenie przed zmoknięciem.

Jak zachowywać się w czasie burzy w górach?

Może się zdarzyć, że burza zaskoczy Cię na dalszym etapie szlaku, a wówczas możesz nie zdążyć przed nią uciec. Podstawowym błędem podczas szukania schronienia przed deszczem i piorunami jest chowanie się pod drzewami. Absolutnie nie należy się tak zachowywać w czasie burzy w górach. Pioruny uderzają w najwyższy punkt w okolicy, czyli najczęściej samotnie stojące drzewo lub postawione przez ludzi konstrukcje. Problemem niestety okazuje się też brak takich obiektów na otwartej przestrzeni. Wówczas konieczne może być kucanie lub leżenie na ziemi.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, co robić podczas burzy w górach, gdy jest się w grupie. Przede wszystkim należy się rozproszyć, aby w przypadku porażenia wyładowaniem jednej osoby, nie ucierpiały pozostałe i były w stanie wezwać pomoc. Podsumowując, burza na szlaku to poważny problem. Jeśli jednak potrafisz zachować się odpowiednio w takiej sytuacji – a po przeczytaniu naszego poradnika powinieneś już wiedzieć, co robić i czego unikać w czasie burzy – z pewnością wrócisz bezpiecznie ze swojej górskiej wyprawy.
 

Jeśli lubisz spacerowania szlakami górskimi, zapoznaj się z nasza ofertą apartamentów w Szklarskiej Porębie