Jak przygotować się do wejścia na Szrenicę z dziećmi?

W bliskim sąsiedztwie granicy z Czechami, w zachodniej części Karkonoszy, znajduje się atrakcyjny szczyt górski – Szrenica. Stanowi rewelacyjny punkt widokowy, z którego można podziwiać nie tylko najwyższe pasmo Sudetów, lecz również inne obszary. Rozciąga się z niego panorama na Góry Izerskie, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie, a także na czeską część Karkonoszy. W jaki sposób można się na niego dostać, jeśli wybieramy się na szlak z dziećmi? Czy to łatwa trasa? O czym należy pamiętać?

Wyjazd w góry z dziećmi – jak zorganizować?

Mimo iż wierzchołek Szrenicy nie stanowi zbytniego wyzwania dla doświadczonych miłośników gór, oferuje jeden z ładniejszych widoków. Jednocześnie wielką radość sprawia już sama wycieczka na jego szczyt. Do masywu należą okazałe, a zarazem przykuwające wzrok grupy skalne o ciekawych nazwach. To Trzy Świnki, Końskie Łby oraz Szrenicka Skała.

Jeżeli chodzi o pokonanie szlaku, mając przy sobie dzieci, rodzice nie muszą się obawiać. Ten szlak w górach można zdobyć na kilka sposobów. Wiodą na niego ciekawe ścieżki, dodatkowo istnieje łatwe, bezpieczne, a przede wszystkim niezmiernie przyjemne rozwiązanie – podróż kolejką linową. Zawsze można zjechać na dół wyciągiem, jeśli np. maluchy będą zmęczone lub zaczną marudzić. Można skrócić sobie trasę, jeżeli planujemy wyjazd w góry. Dodatkowy atut tego punktu to ładny plac zabaw na Hali Szrenickiej, lubiany przez małych turystów. Dzieci interesuje też mnóstwo innych rzeczy, które mogą zobaczyć po drodze, w tym duże skałki czy wodospad.

Bezpieczne wejście na Szrenicę z dzieckiem

Na drugi po Śnieżce najpopularniejszy szczyt Karkonoszy można się dostać na kilka sposobów. Najszybsze oraz najłatwiejsze wejście na Szrenicę to wyciąg ze Szklarskiej Poręby. Kolejna opcja to pokonanie czerwonego szlaku od strony Wodospadu Kamieńczyka. Inny wariant to wędrówka utwardzoną drogą ze Szklarskiej Poręby. Kiedy dotrzemy już na miejsce, można wybrać się dalej – do Śnieżnych Kotłów.

Wspomniany czerwony szlak na pewnych odcinkach przebiega po dość trudnym terenie. Nie znaczy to jednak, że nie można zabrać tam ze sobą dzieci, ale trzeba pamiętać o dobrych butach czy odzieży. Wycieczkę można rozpocząć przy Kruczych Skałach (z parkingu) albo przy stacji kolejowej PKP. Zmotoryzowane rodziny mogą podjechać na parking Wodospadu Kamieńczyka. Planując wejście na Szrenicę od tej strony, dołączą do trasy po pokonaniu kilkuset metrów.

Warto wspomnieć o ścieżce edukacyjnej „Ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę”. Dzięki takiej atrakcji wyjazd w góry będzie nie tylko przyjemny, ale i przyniesie mnóstwo korzyści (nauka przez zabawę). Punkt początkowy znajduje się przy Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej. Ścieżka łączy się z czerwonym szlakiem za Wysokim Mostem.

Atrakcyjny szlak w górach – Szrenica

W porównaniu do spaceru Doliną Kościeliską czy Chochołowską czerwony szlak na Szrenicę stanowi wyzwanie. Turyści mogą się o tym przekonać już na pierwszym odcinku wiodącym do Wodospadu Kamieńczyka. Obok niego mieści się Schronisko Kochanówka. Warto wybrać się za budynek, jeśli planujemy wejście na Szrenicę z dzieckiem. Wspaniale widać stamtąd Góry Izerskie.

Pierwszą część trasy pokrywają kamienie, które po deszczu bywają śliskie. Dobre buty to podstawa! Szczególnie istotne będzie to w zimie. Rodziny chcące pokonać ten szlak w górach w sezonie zimowym powinny zabrać raczki. Nawet jeśli planują dotrzeć jedynie do wodospadu, dzięki odpowiedniemu sprzętowi oblodzone ścieżki nie będą stanowiły problemu. Na dalszym etapie będzie nieco łatwiej, a sam szlak wiedzie przez polanki, bory świerkowe oraz wzdłuż strumyków. Po niespełna 2,5 km docieramy na Halę Szrenicką, gdzie na maluchy czeka plac zabaw oraz niewielka sala przeznaczona na harce. Wejście na Szrenicę zajmuje średnio pół godziny, gdyż pozostały dystans (kilometr z haczykiem), trzeba pokonywać pod górkę. Droga będzie dość stroma, za to szeroka oraz pokryta brukiem.

Górskie wycieczki mogą być wspaniałą przygodą, ale chyba nie zdziwi nikogo stwierdzenie, że wyprawa z potomstwem to coś zupełnie innego niż wędrówka samotnie bądź we dwoje. Wejście na Szrenicę z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Wystarczy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby cieszyć się czasem spędzonym z rodziną w przepięknym otoczeniu.

Jadąc z dziećmi na wycieczkę górską, warto zapewnić sobie miejsce do wypoczynku. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty naszych noclegów!