5 zasad chodzenia po górach

Góry są piękne o każdej porze roku, ale do wyprawy trzeba się przygotować. W jaki sposób do tego podejść, o czym pamiętać, co zabrać, a z czego zrezygnować? Istnieje wiele niepisanych reguł, których warto się trzymać podczas pobytu w górach. Można jednak wytypować kilka podstawowych zasad, które wystarczą, aby w trakcie wycieczki górskim szlakiem dobrze się bawić, a jednocześnie dbać o swoje bezpieczeństwo.

Bezpieczne wakacje w górach – podstawa to plan

Jakkolwiek banalnie by to nie zabrzmiało, znaczenie ma dobry plan. Nawet prosta trasa może czymś zaskoczyć – choćby zmianą pogody. Rozsądnym rozwiązaniem przed ruszeniem na szlak będzie zaplanowanie wszystkich kroków, począwszy od poznania orientacyjnego czasu przejścia, a skończywszy na doborze ubrania. Jeżeli chodzi o pierwszy aspekt, można skorzystać ze specjalnych aplikacji, portali albo sprawdzić zwykłą mapę. Poznanie czasu potrzebnego do przejścia szlaku jest bardzo ważne. Inaczej istnieje ryzyko, że będziemy wracać po zmroku, co rodzi wiele zagrożeń. Zasady bezpieczeństwa w górach obejmują wiedzę o tym, jak przeliczać dystans oraz dlaczego na trasach podaje się czas, a nie kilometry. Każde sto metrów prowadzących w górę wiąże się z dodatkowym kwadransem, który przyjdzie przeznaczyć na pokonanie szlaku.

Planowanie wycieczki w góry oznacza nie tylko zapoznanie się z drogą. Trzeba wiedzieć, gdzie znajdują się wiatry, schroniska oraz inne ważne punkty. W razie np. gwałtownej zmiany pogody (o co w górach nietrudno) nie trzeba będzie w panice szukać schronienia. Bezpieczne wakacje w górach zapewni wystarczająca ilość prowiantu oraz lokalizacja obiektów, w których można go uzupełnić bądź zjeść pożywny posiłek, który doda sił do dalszej trasy.

Kolejna istotna sprawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w górach, to alternatywne szlaki. Należy mieć na uwadze, że wszystko może zmienić, od aury po np. stan zdrowia. W razie urazu czy wypadku, oberwania chmury, pogorszenia samopoczucia etc. przyda się wiedza o tym, jak można skrócić czy zakończyć wycieczkę (wrócić szybciej, bezpieczniejszą ścieżką).

Jak przygotować się w góry – komunikat dla znajomych

Kiedy wędrujemy po górach, należy bezwzględnie trzymać się wytyczonego szlaku. Chcemy spędzić bezpieczne wakacje w górach? Nie wolno schodzić z trasy, gdyż może się to wiązać z licznymi zagrożeniami, m.in. kontaktem z dzikimi zwierzętami, ryzykiem kontuzji lub utknięciem w trudno dostępnym (również dla służb ratowniczych) punkcie.

Każdy, kto z jakiegokolwiek powodu chce zmienić zaplanowaną trasę, powinien powiadomić o tym bliskich. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo w górach. Można wysłać komuś SMS, maila albo zdjęcie; ważne, aby znajomy, przyjaciel czy członek rodziny wiedział, gdzie w razie potrzeby nas szukać.

Na co trzeba uważać w górach – strój oraz obuwie

Trzecia reguła dotycząca tego, jak przygotować się w góry, dotyczy odzieży oraz butów. Zarówno jedno, jak i drugie powinno być dostosowane do pogody oraz warunków na szlaku. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że górska aura bywa kapryśna. Nawet w upalny letni dzień na trasie może zerwać się wiatr, lunąć rzęsisty deszcz, który sprawi, że ścieżka stanie się śliska. Ponadto trzeba pamiętać o ryzyku burz, szczególnie w szczycie sezonu. Im wyżej, tym zagrożenie gwałtownych zmian pogodowych będzie większe. Jeżeli chodzi o to, na co trzeba uważać w górach, świadomość zdradliwości pogody zalicza się do najważniejszych kwestii.

Buty do chodzenia po górach nie muszą być specjalnym obuwiem górskim, ale powinny mieć sztywną, antypoślizgową podeszwę oraz dobrze trzymać kostkę. Odzież ma być przewiewna, a także wygodna – ogrzewać bądź chłodzić, a zarazem nie krępować ruchów. Jak przygotować się w góry? Przyda się okrycie na wypadek deszczu oraz nagłego ochłodzenia. Może być to bluza bądź kurtka, ciepły i lekki polar albo softshell.

Bezpieczeństwo w górach – o czym pamiętać?

W plecaku turysty nie powinno zabraknąć napojów ani jedzenia. W trakcie pokonywania kolejnych kilometrów każdy znajdzie chwilę na postój oraz posilenie się. Zasady bezpieczeństwa w górach obejmują również dostosowanie trasy do własnej kondycji oraz regularne nawadnianie. Nawet najpiękniejszy szlak nie będzie cieszył, jeśli wyjdziemy na niego głodni. Szybko zabraknie sił, spacer zacznie męczyć, a nie sprawiać przyjemność, co mija się z celem. Warto wziąć ze sobą batony oraz napoje izotoniczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby w plecaku znalazły się zwykłe kanapki, owoce czy butelka niegazowanej wody.

Przechodzimy teraz do ostatniej, piątej zasady bezpieczeństwa w górach. Dotyczy ona nie tylko naszego bezpieczeństwa, lecz wszystkich, w tym przyrody. Pozostawienie szlaku w takim samym stanie, w jakim go zastaliśmy, to nasz obowiązek. Po spożyciu posiłku powinniśmy zadbać o to, aby śmieci trafiły do śmietnika – póki go nie znajdziemy, wędrujemy z papierkami czy pustymi opakowaniami. Zabieramy je ze sobą, aby wyrzucić tam, gdzie ich miejsce.

Wiemy już, na co trzeba uważać w górach, więc pozostaje wybrać cel wyprawy. Tak naprawdę nie trzeba wiele, aby dobrze się bawić, a jednocześnie być bezpiecznym. Niezbędny będzie zdrowy rozsądek, brak brawury oraz pamiętanie o tym, że jesteśmy tam gośćmi.
 

Jeśli planujesz wyjazd w góry, sprawdź nasze apartamenty!